- APRS I-GATE KurulumuUI-View32 ile I-GATE + DIGI Kurulumu


     Öncelikle bunun normal hızda,  üzerinde iyi bir ses kartı bulan PC'ye, UI-View32 programını burada anlatıldığı gibi kurunuz, bundan sonra I-GATE ayarlarını yapacağız ;

    Bu sistemde kullanacağınız cihazınız için aşağıdaki devreyi yapmanız gerekecektir. Eğer havaya  internetten gelen APRS sinyallerini atmayacaksanız cihazınızın Hoparlor çıkışından bandajlı  kablo ile PC nin Lıne IN girişine  veya yoksa MIC girişine bağlayınız.

    Böylelikle Havadan gelen APRS sinyalleri Decod edilmek üzere PC ye girmiş olur. - Resmi daha büyük görmek için üzerine tıklaytınız!
 

Örnek Cihaz ASELSAN 4822;UI-View32  için I-GATE+ DIGI Ayarları;


Cihaz ve PC-Cihaz ara kablolarımız hazır  olduğuna göre I-GATE + DIGI kurulumuna başlayabiliriz.

Öncelikle cihazımız için yaptığımız COM devreli ucu COM1 e bağlıyoruz.  Cihazdan gelen ses ucunu PC'nin Line IN girişine veya MIC girişine ve ayrıca PC'nin ses çıkışını da cihazımızda ki uygun yere giriyoruz. Buradaki amaç Cihazımızdan gelen APRS datalarını Decod edilmek üzere PC ye vermek, PC mizin ürettiği APRS sinyallerini havaya atılmak üzere Cihazımıza vermektir.

Bu aşamadan sonra Programdaki gerekli ayarları yapmaya başlıyoruz.

Daha önce UI-View32 programımızla kullandığımız AGWPE programımıza sağ tıklıyoruz,


 
Açılan menüden Properties  sekmesine tıklıyoruz.

 

Daha önce herhangi bir prot belirlemediyseniz aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. New Port diyerek Bu Menüyü geçiyoruz.Modem olarak kullanacağımız programı aşağıda görüldüğü gibi gerekli ayarları yapıyoruz.

 

Ses Kartının Modem olarak tanıtılması,
Kendi ses kartınızı otomatik gelmez ise seçiniz,Artık Modem ayarları bittiğine göre sıra UI-View32 Porgramındaki ayarlara geldi;


İl önce Digipeater Setup menüsüne giriyoruz.

Gerekli yerleri resimdeki gibi işaretledik sonra Alias(es) Karşısına (Digi işareti,WIDE2-2,WIDE2-1,WIDE1-1) şeklinde ayarlayınız.


Bu menüyü onayladıktan sonra APRS Server Setup menüsüne giriyoruz. Bu menüyü de aşağıda ki gibi bütün kutucukları işaretleyip gerekli fitler ayarlarını girdikten sonra onaylayıp çıkıyoruz.

Bu ayarlardan sonra I-GATE ve DIGI olarak çalışacak programımız hazırdır.

Cihazımız duyduğu APRS sinyallerini programa iletecek ve program da seçilen Severler üzerinden internet ortamına atabilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur  PC ye girdiğimiz ses düzeyinin aşırı olmaması ve Havaya attığımız ses düzeyinin fazla olmaması gerekir. Tüm RF durumunu Terminal menüsünden takip edebiliriz.

 

TA7OM, Hüdaverdi Güneş

 
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.00671 saniyede 14 sorguyla oluşturuldu Design:TRAC TRABZON