TA VHF UHF CONTEST

TA VHF/UHF CONTEST 2013

 

İngilizce için tıklayınız  

Amaç;

       Yurt içi VHF ve UHF haberleşme yeteneği ve pratiğini arttırmak olan bu yarışma, yakın ülkelerden de VHF-UHF bandında çalışacak istasyonlarla QSO imkanı verebilmektedir. Yarışma Band ve modlarımız; UHF 70cm ve VHF 2m bandında FM, SSB ve CW olarak çalışılacaktır. 

 

Tarih/Saat: Temmuz ayının ilk hafta sonu 24 saat. Başlama 6.07.2013  - UTC 15:00 , Bitiş 7.07.2013  Pazar UTC 15:00.

 

Katılımcılar: Tüm Türkiye ve Yabancı Amatör Radyo Lisanlılar. Her lisans sahibi kendi ülkesinin kurallarına uymak zorundadır.

 

Band: VHF (144-146) ve UHF(430-440).

 

Mod : SSB, CW, FM IARU Region I Band Planı

 

Kategoriler:

1-      Tek operatör Tek Band, Tek Mod. SSB(2m veya 70cm)

2-      Tek operatör Tek Band, Tek Mod. CW(2m veya 70cm)

3-      Tek operatör Tek Band, Tek Mod. FM(2m veya 70cm)

4-      Tek operatör Çok Band ve Mod. SSB,CW,FM(2m-70cm)

5-      Çok Operatör Çok Band ve Mod

-          1 - 2 - 3 - Tek Operatör Tek Band SSB/CW/FM: Bu kategoride çalışacak olanlar 2m veya 70cm bandlarından birinde çalışabilirler. Çalıştıkları band üzerinde SSB, CW veya FM modlarının birinde yaptıkları QSO’ları loglarına işleyeceklerdir.

-          Tek Operatör Çok Band ve Mod: Bu kategorideki istasyonlar Tüm band ve Modlarda çalışabilirler. Aynı anda ayrı bandlarda QSO yapamazlar.

-          Çok Operatör Çok Band: Bu kategoride istasyonlar  Tüm band ve Modlarda çalışabilirler. Aynı anda ayrı bandlarda QSO yapabilirler.

 

Değişim: RS veya RST (59 veya 599), Her band ve Mod için 001 den başlayan Serial Numara, 6 Karakter WW QTH Locator.(örnek: 59 123 KN90UX)

Çalışılan her band ve mod için ayrı sıra numarası verilecektir.

 

Skor Hesaplama: Puanlama uzaklık tabanlı bir hesaplamadır.  IARU Tescil uyarınca hesaplama aşağıdaki gibidir.

 

                144-146 Mhz = 1 Puan/km (km başına 1 puan)

                430-440 Mhz = 2 Puan/km (km başına 2 puan)

 

-          Final skoru her bir band ve mod için çıkan puanların toplamıdır.

 

Kurallar ve Log Kayıt:   

-          Repeater ve Echolink QSO ları kabul edilmez.

-          Tek operatör Kategorisinde çalışan Yabancı istasyonlar log göndermek için en az 3 TA QSO Log kayıtlarında bulundurmaları gerekmektedir.

-          Multi operatör Kategorisinde çalışan Yabancı istasyonlar log göndermek için en az 5 TA QSO Log kayıtlarında bulundurmaları gerekmektedir.

-          Loglar Mümkünse EDI Format da yazılması gerekir. Aşağıdaki LOG Formu da kullanılabilir.

-          Her bant ve modülasyonda ayrı puanlama yapılmaktadır. Her bant ve modülasyonda ayrı olarak yapılan QSO’lar 144-146 Mhz de her bir kilometre başına 1, 430-440 Mhz bandında her bir kilometre başına 2 puan olarak hesaplanır..  

      

Örnek 1: YM7KA – KN90UX Locatorundan, YM7KO – KN80XP ve YM6KA – KN81DG istasyonları ile 144.300 Mhz üzerinde QSO yapmış olsunlar.

 

KN90UX ile KN80XP arası mesafe = 152km

KN90UX ile KN81DG arası mesafe= 289km

                                  (1xkm)    1 x 441=441 Puan

                                   

Örnek 2: YM7KA – KN90UX Locatorundan, YM7KO – KN80XP ve YM6KA – KN81DG istasyonları 433.500 Mhz üzerinde QSO yapmış olsunlar.

 

KN90UX ile KN80XP arası mesafe = 152km

KN90UX ile KN81DG arası mesafe= 289km

                                   (2xkm)    2 x 441=882 Puan

 

Locatorlar arasındaki mesafeyi hesaplayan program internet ortamında bulunmakladır.


                  -  İstasyonlar klüp ve kişisel işaretlerle çalışabilirler. Çok operatörle çalışan Klüp İstasyonları; klüp ve kişisel işaretlerle çalışabilirler. Çok operatörle çalışan Klüp istasyonlarının sertifikalarına katılan üyelerin işaretleri eklenmektedir. Katılımcıların karşı istasyona ait LOCATOR bilgilerini mutlaka yapılan QSO'nun yanına yazmaları gerekmektedir. İstasyonlar QTH dışından açık arazide çalışıyorlarsa portable olduklarını belirtirler. Şube klüp işaretiyle çok operatörlü çalışmalarda, E mail ile gönderilen log’a çalışmaya katılan operatörlerin işaretleri log ek bilgi bölümüne eklenmelidir.

                -  QSO sırasında: UTC, Call, RST verme/alma , karşı istasyonun Locatoru, QSO sıra numarası (sizin QSO numaranız-karşı itasyonun QSO numarası ve Locator’u alınacaktır). (RST raporları , Locator ve QSO numaralarının alınması zorunludur.) Sıra numaraları yerli ve yabancı istasyonlara sırayla verilir. 001, 002, 003 gibi. TA dışı istasyonlarada aynı sıra numarasından ilgili no verilecektir.


                  - Yabancı istasyonlardan sadece TA conteste katılmaları halinde verecekleri sıra numaraları kayıt edilecektir. Aynı gün komşu ülkelerde ve Avrupada VHF yarışmalar olabilir. Her band ve modulasyon için ayrı sıra numarası verilecektir. Loglarınızı lütfen karıştırmayın !!! Dolayısıyle çalışacağınız her band ve modulasyon için ayrı log sayfaları hazırlamanızı tavsiye ederiz. Toplamda iki band ( 2m- 70 cm) üç modda ( SSB-CW-FM ) beş ayrı kategoride de çalışma yapılabilecektir.

-       Yarışma logları en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar gönderilebilir.

-       Her istasyonun logunu  ayrı gönderecektir.

-       Loglarınızı EDI formatında (Electronic Data Interchange - IARU R1)  veya aşağıdaki LOF FORMU doldurularak  [email protected]  adresine gönderebilir veya contest managere posta yolu ile iletebilirsiniz.

-       Log adları çağrı işaretini içermelidir. Örnek; TA7…EDI veya TA7..xls gibi.

-       TA_VHF_UHF_CONTEST_LOGFORMUNU indirmek için tıklayınız.

-        Log Programı olarak N1MM Kullanabilirsiniz. N1MM TA_VHF-UHF Contest eklentisi için tıklayınız. (Not: N1MM Log Programını kurup verilen eklentiyi "C:N1MM LoggerUserDefinedContests" içerisine attıktan sonra TA VHF UHF Contest diğer Contestlerin arasında VHF_UHF_TA olarak görünecektir. 

 

TA VHF/UHF CONTEST.PDF   

2012 Sonuçları için tıklayınız.

 -----------------------------------------------------------------

     TA7OM

 Hüdaverdi Güneş

TA VHF- UHF Contest Manager

 
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01963 saniyede 14 sorguyla oluşturuldu Design:TRAC TRABZON