Haberler

HaberlerTA7KA - APRSYM7ORD APRS DIGI   
YM7ORD APRS DIGI

    YM7ORD APRS DIGI'si KURULDU


    Üzerinde yeni çalışmaya başladığımız APRS sistemi 11 Ekim 2009 tarihinde YM7ORD digisini kurmamız ile Doğru ve Orta Karadeniz bölgesinin  %80 lik bir bölümünü kaplamış oldu. TRAC Trabzon Şubesi üzerine kurduğumuz DIGI + IGATE ile başladığımız çalışma daha sonra YM7TRB DIGI'sini kurmamız ile devam etmiş idi. Bu DIGI ile Doğu istikametinde Karadeniz bölgesinin bir kısmı APRS data ları ile tanışmış oldu. Henüz denemediğimiz ancak Gürcü sınırına kadar aynı noktada çalışan Rolemizden yola çıkar isek, YM7TRB Doğru Karadeniz Sahili kapsıyor,  yukarıda da belirttiğim üzere YM7ORD kurulması ile Samsun ile Sarp sınır kapısı arasında yol güzergahı ve iç kesimlerin büyük bir bölümü kapsama alanına girmiş oldu. Malum Karadeniz bölgesi coğrafi koşulları nedeni ile tamamını kapsamak mümküm olamamaktadır.


    Ordu DIGI'sini kurmaya 10 Ekim günü Trabzondan haraket ettim (TA7OM). Aynı zamanda memleketim olan Orduda 11 Ekim 2009 günü kuracak olduğumuz bu sistemin anten ve kablo hazırlıklarını TA7OE ve TB7AV ile brlikte hazırlamaya çalıştık. Yaklaşık 60 metre lik kule için 1/2 Hellax kayıpsız kablo ve Diamont F22 Mono band anten kullanma kararı aldık. Uzun bir çalışmadan sonra belirttiğim kabloya hiç te kolay olmayan konnnettörlerini taktık. Başka bir yerde takılı olan anteni hazırlanması ile Pazar sabahı yola çıkmak üzere sözleşildi. Pazar sabahı TA7OM-TA7OR-TB7AV ve TB7H ile birlikte Vona Burnu üzerinde bulunan ORDU Perşembe ilçesi, Sakarat TRT verici istasyonuna haraket edildi. Fatsa dan TB7AZ da haraket etti, Verici istasyonuna geldiğimizde daha önce Genel Merkezimiz tarafından alınan  izin yazısı ve bizim TRT Trabzon  Bölge Müdürlğüne veriğimiz yazının bir nüshaları ilgili görevlilere takdim edildi. Görevliler geleceğimizden haberdar olduklarını bizlere söyledikten sonra çalışma yapılacak yerin anahtarı tarafımıza takdim edildi. 1 saatlik çalışmadan sonra sistemi açtığımızda TA7OM-9 aracında bulunan bilgiler YM7ORD yi kullanarak önce YM7TRB ve sonra TA7KA ya oradan da internete ulaştığını gördüğümüzde dünyalar bizim olmuştu.


Verici istasyonunda görevli arkadaşın getirdiği tavşan kanı çayı yudumlarken aldığımız keyf görülmeye değer di. Çay faslı bittiğinde yanımıza gelen TRT Muhabiri bizim ile roportaj yapmak istediğini söyledi. Ben de sistemin çalışırlılığını ve faydasını yorgun argın anlatım o da görüntü aldı. Daha sonra yazılı bir metni göndermemi istedi. Bizde işimiz bittiğinden oradan haraket ettik. Bir yandan da sistemi kontrol ederek Orduya şehir merkezien indik sistem sorunsuz  çalışıyordu. Akşam saatine doğru Trabzona haraket ettim. Yol boyu performans testleri yapıldı. Çok fazla tünellerin olduğu güzergahta çok az ölü nokta olduğunu gördük. Bu kadar performans zaten beklemiyorduk. Daha sonra aldığımız döküm de Samsun Bafra dan gelen mobil sinyalleri dahi aktardığı Samsun ve Sinop ta sinyalleri normal seviyede ulaştığı şeklinde sevindirici haberler gelmeye başladı. 


    Herkese hayırlı olsun! sırada batı için YM7SMS ve güney için YM7ZIG istasyonları var!
Gönderen TA7OM, Pazartesi, 12 Ekim 2009 01:08, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.00871 saniyede 16 sorguyla oluşturuldu Design:TRAC TRABZON