Haberler

HaberlerTA7KA - APRSAPRS   
APRS

TRAC TRABZON ŞUBESİ APRS AĞINI KURDU

 

2009 Yılı Projelerimiz arasında bulunan ve son dönemlerde önemi iyice artan Karadeniz Bölgesi APRS ağı Projesinin İlk Etabı bitirilmiştir.

Projenin ana hatları ve amacı Sarp Sınır kapısı ile Ankara arasında Karadeniz bölgesinde tüm yol güzergâhını ve iç kesimlerinin büyük bir bölümünü kapsayacak APRS Haberleşmesini sağlamaktır.  Bu kapsamda TRAC Trabzon Şubesine,  APRS  I-GATE + DIGI kurulmuş ve böylece batı ile henüz karasal entegre sağlanamadığından bilgilerin internet ortamına atılması sağlanmış olup, internet ortamındaki APRS Haberleşmesini de Havaya atar hale getirilmiştir. Merkeze kurulan bu sistem aynı zamanda DIGIPEATER olarak ta çalışmaktadır. Local istasyonların sisteme dahilolmaları sağlanmış oldu.

 

Trabzon Hıdırnebi Yaylasında 145.750 Rölemizin bulunduğu yere bir adet APRS DIGI koyarak doğu yönünde Gürcistan sınırına kadar çok geniş bir alan kapsama altına alınmış oldu. Böylelikle Mobil istasyonların Doğu yönündeki harekâtları ile iç kesimlerde olabilecek afet veya kaza/kırım esnasında Arama Kurtarma timlerinin harekâtlarının izlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Hıdırnebi TRT verici istasyonunda çalışan DIGI’nin çağrı işareti YM7TRB dir. Bu sistemin devamı olacak olan Digiler; Ordu/YM7ORD ve Samsun/YM6SAM cihazlarının yapımı devam etmektedir. Benzer bir DIGI enerji sorunu ortadan kalkan Zigana Dağına kurulacak ve böylece Gümüşhane Bayburt ve Erzincan’a kadar bir alan da devreye alınacaktır.

Birbaşka büyük proje müjdesi; Ülkemiz için çok büyük önem arz edecek ve ilk kez kurulacak bir sistemi çok kısa bir süre sonra hayata geçireceğiz.

“Tatbik eden ve icra eden daima karar verenden daha kuvvetlidir.”

                                                               Mustafa Kemal Atatürk.

TRAC TRABZON ŞUBESİ YÖNETİM KURULU
Gönderen Yönetim, Pazar, 07 Haziran 2009 21:04, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.0095 saniyede 16 sorguyla oluşturuldu Design:TRAC TRABZON