Haberler

HaberlerTA7KA - APRS   
APRS

ARTVİN'DE İLK MOBİL APRS UYGULAMASI

    

      ARTVİN'de bugün ilk Mobil APRS uygulaması TA9AF Gürbüz arkadaşımız tarafondan gerçekleştirildi.

     TRAC Artvin şubesi Trabzon şubemiz ile yapmış olduğu ortak çalışma neticesinde yaklaşıl iki ay önce TA9KM I-GATE + DIGI istasyonunu çalıştırmaya başlamış ve böylelikle gene ortak çalışma ile kurulan YM9ART Digisinin internete ulaşmasında yedek bir kapı görevi görmüş, ayrıca Artvin ili içerisinde DIGI olarak çalışarak mobil istasyonların YM9ART ye ulaşamadıkları bölgelerde ölü noktaları gidermişti.

     Bütün bu aşamalardan sonra en büyük eksiklik bölgede APRS çalışması yapan Mobil ve Sabit istasyonların olmayışı idi. Bu gün TA9AF Aracına Aselsan 4822 Transceiver, OpenTracker marka APRS Tracker ve BR-355 GPS modülden oluşan seti takarak Artvin içerisinde gözükmeye başladı.

    Çalışmalarından dolayı Şubemizi kutlar darısı bölgedeki diğer arkadaşlarımızın başına diyoruz!

...


Gönderen TA7OM, Cumartesi, 23 Ekim 2010 03:45, Yorumlar(0), Hepsini Oku
YM6SMS

YM6SMS SAMSUN APRS DIGI'SI KURULDU

      18 Temmuz Pazar günü Samsun ve bölgesine hizmet verecek olan APRS Digisi Kuruldu.

 

      Yaz başında hazırlayıp Samsun'a kurulması için gönderdiğimiz YM6SMS APRS Digisi TA2IK (Kadir), TA6P (Ali) ve TA6U (Nihat) tarafından kalıcı yerine konularak çalışmaya başlaması ile  Karadeniz bölgesindeki Tüm Digi çalışmaları sona ermiştir. Sinoptan Hopaya ve oradan Gürcistanın iç kesimlerne kadar APRS çalışmasına uygun hale getirilmiş olup aynı anda TRAC Ordu Şubesi bünyesinde TA7KO - I GATE + DIGI olarak çalışan sistem devreye alınarak bir internet kapısı daha oluşturulmuştur.

       Böylece YM6SMS-YM7ORD-YM7ZIG-YM7TRB-YM9ART digileri ile TA7KO (TRAC Ordu Şubesi)-TA7KA (TRAC Trabzon Şubesi-TA9KA (TRAC Rize Şubesi) I-GATE DIGI olarak çalışmaktadır. Bu şekilde üç I-GATE istasyonu ile internet ortamına verilen çıkış yedekli çalışması sağlanmıştır.

       Bu çalışmayı yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. APRS'li günler dileriz!

TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen Yönetim, Pazartesi, 19 Temmuz 2010 10:33, Yorumlar(0), Hepsini Oku
YM9ART APRS DIGISI KURULDU

ŞİMDİLİK ÇİN'E KADAR ULAŞTIK! JAPONYA'YA AZ KALDI.


      Daha önce Japoya'ya kadar APRS DIGI kuracağız demiştik.:) 02.04.2010 Cuma günü Artvin / Hopa ilçesinde bulunan Sultan Selim dağına, daha önce  planladığımız üzere hazırladığımız APRS Digi'yi kurduk ve böylece Çin'e Kadar bitmiş oldu, Japonya'ya az kaldı :)

    Cuma günü TRAC Trabzon Şubesinden TA7K ve TA7AB ile Artvinden Telekom görevlileri ile birlikte gelen TRAC Artvin Şube Başkanı TA9EG Hasan GÜLTEKİN ve TA9AF Gürbüz GÖKDEMİR Hopa Cankurtaran mevkiinde buluşarak DIGI nin kurulacağı Sultan Selim dağına haraket edildi. Sistemlerin konulacağı Telekoma ait istasyona varılması ve çalışmaların bitirilmesi yaklaşık 4 saat sürdü. DIGI Aktif hale getirildikten sonra yapılan testlerde çok iyi çalıştığı gözlemlendikten sonra inişe geçen ekip üzerinde APRS bulunan araca ulaştıktan sonra Hopa-Trabzon arasında hiçbir ölü nokta kalmadan aktarma yaptığı, Trabzon'dan dahi bazı araçları aktardığı gözlemlenmiştir.

    Bölgenin sıklıkla afetlerle karşılaşan bir bölge olması sebebi ile aynı noktaya bir repeater kurulması kararlaştırılmıştır. Kısa sürede bu işlem de tamamlanacaktır.

    Sistem Bölgeye hayırlı olsun.

  

 

 

...


Gönderen Yönetim, Cumartesi, 03 Nisan 2010 05:36, Yorumlar(0), Hepsini Oku
APRS - TROPO

APRS'DE TÜRKİYE İÇİ REKORU!

TA7P-9 443.3 KM

     11.03.2010 Günü ilginç atmosferik olaylardan birine daha şahit olduk. TA7P-9 (Mustafa Şahin) Çağrı işaretli APRS istasyonu Aksaray tarafından aracı ile Ankara istikametine gider iken Mola için durduğu noktada Karadeniz bölgesi ile arasında oluşan TROPO nedeni ile Ordu Vona burnunda kurulu bulunan YM7ORD Aprs Digisi tarafından 54 kere aktarılmıştır. Bu olay türkiye içerisinde meydana gelen ve genelde yaz aylarında Sahil kesimlerinde görmeye alıştığımız TROPO lara benzemeden ülkemizin iç kesimlerinde oluşmuştur.

     Böylelikle bu oluşum APRS için TA da bilinen en iyi uzaklık olarak yerini almıştır. 

İstasyonun Özellikleri-

----------------------------------- 

TA7P-9 TIR Mobil; Mustafa ŞAHİN

APRS Traker: FoxTrak

Cihaz  : Aselsan 4822

Güç    : 10Watt

...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 10 Mart 2010 23:07, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRABZON'A ÜÇÜNCÜ DİGİ

YM7ZIG DİGİ'Sİ KURULDU

     

     Hız kesmeden devam eden TRAC Trabzon Şubesinden yeni bir APRS DİGİ Zigana Dağına kuruldu. 06.12.2009 Pazar günü çok zorlu bir çalışmadan sonra hayata geçirilen YM7ZIG bölge için hayırlı olsun.

      07.12.2009 Günü daha önce yaptığımı plan çerçevesinde sabah saat 06:30 da Trabzon'dan TA7OM, TA7Q,TA7K ve TB7EM ile birlikte Zigana Dağına haraket ettik. 08:00 da vardığımız dağda bizi Role'nin bulunduğu mevkiye götürecek paletli Kar aracı ile haraket ettik. Yaklaşık 1 saatlik tırmanıştan sonra 145.750 Rolesinin de bulunduğu mevkiiye vardık. Kar aracının aşağıda başka işi olduğu için bizleri beklemeyip geri döndü. Gerekli çalışmalarımızı 2 saatlik zaman diliminde tamamlayarak yaya olarak geri dönüş yoluna girdik. 3 saatlik yaya ve tamamen donmuş 1,5m lik kar üzerinde süren yolculuğumuz bittiğinde yorgun ve heryerimiz ıslak bir şekilde idik. Ama sistemin çalıştığını görmemiz bizlerin bu yorgunluğunu aldı götürdü.


      Böylece 2009 Yılı içerisinde Karadeniz bölgesinde Kurduğumuz 3 adet APRS DIGI (YM7TRB - YM7ORD - YM7ZIG ) ile birlikte APRS DIGI+I-GATE istasyonu olarak çalışan TA7KA ve TA9KA (TA9KA TRAC Rize Klüp istasyonu bünyesinde çalışan I-GATE+DIGI istasyonu Kasım ayı sonunda devreye alındı.) istasyonlarıda devreye alınmış oldu. Sırada YM6SMS ve YM9ART digileri kalmış oldu.

      (S.K) TA7A'ya söz verdiğimiz gibi Koşmaya devam!

TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen Yönetim, Pazartesi, 07 Aralık 2009 03:19, Yorumlar(0), Hepsini Oku
YM7ORD APRS DIGI

    YM7ORD APRS DIGI'si KURULDU


    Üzerinde yeni çalışmaya başladığımız APRS sistemi 11 Ekim 2009 tarihinde YM7ORD digisini kurmamız ile Doğru ve Orta Karadeniz bölgesinin  %80 lik bir bölümünü kaplamış oldu. TRAC Trabzon Şubesi üzerine kurduğumuz DIGI + IGATE ile başladığımız çalışma daha sonra YM7TRB DIGI'sini kurmamız ile devam etmiş idi. Bu DIGI ile Doğu istikametinde Karadeniz bölgesinin bir kısmı APRS data ları ile tanışmış oldu. Henüz denemediğimiz ancak Gürcü sınırına kadar aynı noktada çalışan Rolemizden yola çıkar isek, YM7TRB Doğru Karadeniz Sahili kapsıyor,  yukarıda da belirttiğim üzere YM7ORD kurulması ile Samsun ile Sarp sınır kapısı arasında yol güzergahı ve iç kesimlerin büyük bir bölümü kapsama alanına girmiş oldu. Malum Karadeniz bölgesi coğrafi koşulları nedeni ile tamamını kapsamak mümküm olamamaktadır.


    Ordu DIGI'sini kurmaya 10 Ekim günü Trabzondan haraket ettim (TA7OM). Aynı zamanda memleketim olan Orduda 11 Ekim 2009 günü kuracak olduğumuz bu sistemin anten ve kablo hazırlıklarını TA7OE ve TB7AV ile brlikte hazırlamaya çalıştık. Yaklaşık 60 metre lik kule için 1/2 Hellax kayıpsız kablo ve Diamont F22 Mono band anten kullanma kararı aldık. Uzun bir çalışmadan sonra belirttiğim kabloya hiç te kolay olmayan konnnettörlerini taktık. Başka bir yerde takılı olan anteni hazırlanması ile Pazar sabahı yola çıkmak üzere sözleşildi. Pazar sabahı TA7OM-TA7OR-TB7AV ve TB7H ile birlikte Vona Burnu üzerinde bulunan ORDU Perşembe ilçesi, Sakarat TRT verici istasyonuna haraket edildi. Fatsa dan TB7AZ da haraket etti, Verici istasyonuna geldiğimizde daha önce Genel Merkezimiz tarafından alınan  izin yazısı ve bizim TRT Trabzon  Bölge Müdürlğüne veriğimiz yazının bir nüshaları ilgili görevlilere takdim edildi. Görevliler geleceğimizden haberdar olduklarını bizlere söyledikten sonra çalışma yapılacak yerin anahtarı tarafımıza takdim edildi. 1 saatlik çalışmadan sonra sistemi açtığımızda TA7OM-9 aracında bulunan bilgiler YM7ORD yi kullanarak önce YM7TRB ve sonra TA7KA ya oradan da internete ulaştığını gördüğümüzde dünyalar bizim olmuştu.


Verici istasyonunda görevli arkadaşın getirdiği tavşan kanı çayı yudumlarken aldığımız keyf görülmeye değer di. Çay faslı bittiğinde yanımıza gelen TRT Muhabiri bizim ile roportaj yapmak istediğini söyledi. Ben de sistemin çalışırlılığını ve faydasını yorgun argın anlatım o da görüntü aldı. Daha sonra yazılı bir metni göndermemi istedi. Bizde işimiz bittiğinden oradan haraket ettik. Bir yandan da sistemi kontrol ederek Orduya şehir merkezien indik sistem sorunsuz  çalışıyordu. Akşam saatine doğru Trabzona haraket ettim. Yol boyu performans testleri yapıldı. Çok fazla tünellerin olduğu güzergahta çok az ölü nokta olduğunu gördük. Bu kadar performans zaten beklemiyorduk. Daha sonra aldığımız döküm de Samsun Bafra dan gelen mobil sinyalleri dahi aktardığı Samsun ve Sinop ta sinyalleri normal seviyede ulaştığı şeklinde sevindirici haberler gelmeye başladı. 


    Herkese hayırlı olsun! sırada batı için YM7SMS ve güney için YM7ZIG istasyonları var!

...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 12 Ekim 2009 01:08, Yorumlar(0), Hepsini Oku
YM7TRB

YM7TRB DIGISİNDEKİ ARIZA GİDERİLDİ


    04.10.2009 Günü yapılan bir çalışma ile yaklaşık 4 gündür hizmet veremeyen ve Trabzon Hıdırnebi yaylası TRT Verici istasyonunda bulunan YM7TRB Digisinin arızası giderilmiş ve tekrar devreye alınmıştır.

TRAC Trabzon Şubesi

...


Gönderen TA7OM, Cumartesi, 03 Ekim 2009 09:42, Yorumlar(0), Hepsini Oku
YM7TRB

YM7TRB Digisinde Arıza 

      Yaklaşık 2 gün önce yaşadığımız şiddetli yağış esnasın da yıldırım atması sonucu Trabzon Hıdırnebi TRT Verici istasyonunda bulunan YM7TRB APRS DIGI'si arıza yapmış olup arıza giderilmeye çalışılmaktadır. APRS kullanan istasyonlara duyrulur.

 

...


Gönderen TA7OM, Salı, 29 Eylül 2009 05:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRABZON'DA APRS

TRABZON'DA APRS

 

      Trabzon'a APRS'yi aktif edeli daha iki ay bile olmamış iken iki sabit üç mobil istasyon aynı anda görüntülendi. İki adet DIGI ve bir adet I-GATE olarak kurulan Sistemin devreye alınmasından sonra İstasyonlar hızla mobil araçlarına TinyTrak ve modül temin etme yönüne gittiler. Bu aşamada TinyTrakları TA5CT Taşkın bey yapmayı üstlenince iş biraz daha hızlandı. Şu anda yapılmayı bekleyen 10 kadar mobil istasyonun da sisteme dahil olması durumunda yakında çok daha kalabalık görüntüler göreceğiz.

...


Gönderen Yönetim, Pazar, 16 Ağustos 2009 07:26, Yorumlar(0), Hepsini Oku
APRS

TRAC TRABZON ŞUBESİ APRS AĞINI KURDU

 

2009 Yılı Projelerimiz arasında bulunan ve son dönemlerde önemi iyice artan Karadeniz Bölgesi APRS ağı Projesinin İlk Etabı bitirilmiştir.

Projenin ana hatları ve amacı Sarp Sınır kapısı ile Ankara arasında Karadeniz bölgesinde tüm yol güzergâhını ve iç kesimlerinin büyük bir bölümünü kapsayacak APRS Haberleşmesini sağlamaktır.  Bu kapsamda TRAC Trabzon Şubesine,  APRS  I-GATE + DIGI kurulmuş ve böylece batı ile henüz karasal entegre sağlanamadığından bilgilerin internet ortamına atılması sağlanmış olup, internet ortamındaki APRS Haberleşmesini de Havaya atar hale getirilmiştir. Merkeze kurulan bu sistem aynı zamanda DIGIPEATER olarak ta çalışmaktadır. Local istasyonların sisteme dahilolmaları sağlanmış oldu.

 

Trabzon Hıdırnebi Yaylasında 145.750 Rölemizin bulunduğu yere bir adet APRS DIGI koyarak doğu yönünde Gürcistan sınırına kadar çok geniş bir alan kapsama altına alınmış oldu. Böylelikle Mobil istasyonların Doğu yönündeki harekâtları ile iç kesimlerde olabilecek afet veya kaza/kırım esnasında Arama Kurtarma timlerinin harekâtlarının izlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Hıdırnebi TRT verici istasyonunda çalışan DIGI’nin çağrı işareti YM7TRB dir. Bu sistemin devamı olacak olan Digiler; Ordu/YM7ORD ve Samsun/YM6SAM cihazlarının yapımı devam etmektedir. Benzer bir DIGI enerji sorunu ortadan kalkan Zigana Dağına kurulacak ve böylece Gümüşhane Bayburt ve Erzincan’a kadar bir alan da devreye alınacaktır.

Birbaşka büyük proje müjdesi; Ülkemiz için çok büyük önem arz edecek ve ilk kez kurulacak bir sistemi çok kısa bir süre sonra hayata geçireceğiz.

“Tatbik eden ve icra eden daima karar verenden daha kuvvetlidir.”

                                                               Mustafa Kemal Atatürk.

TRAC TRABZON ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

...


Gönderen Yönetim, Pazar, 07 Haziran 2009 21:04, Yorumlar(0), Hepsini Oku


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.02056 saniyede 26 sorguyla oluşturuldu Design:TRAC TRABZON